top of page
sklepwoolberry

Pranie i przechowywanie pieluszek

Pranie i pielęgnacja pieluszek wielorazowych jest tak prosta jak przygotowanie herbaty! Warto jednak wcześniej zapoznać się z kilkoma zaleceniami. To w sumie tak, jak z herbatą! Pielęgnacja różni się w zależności od materiału, z którego pieluszki są wykonane -wełniane otulacze pielęgnuje się zupełnie inaczej niż części chłonne, które je uzupełniają. Po tygodniu używania pieluch wełnianych będziesz mile zaskoczona, jak mało pielęgnacji wymagają pieluchy wełniane. Również pielęgnacja części chłonnych jest tak łatwa.


PIELUSZKI CHŁONNE (materiały inne niż wełna, czyli bawełna, len, konopie i inne)

Przed pierwszym użyciem Nowe pieluszki upierz przed pierwszym użyciem by pozbyć się resztek produkcyjnych. Możesz je dodać do prania jakichkolwiek innych rzeczy o podobnych kolorach i uprać razem.

Czasem pieluszka wymaga kilku prań przed użyciem, by nabrać chłonności. Pranie oczyści bawełnę z naturalnych olejków (w bawełnie organicznej jest ich szczególnie dużo). Tak jest z naszymi pieluszkami preflat Super Soft, te upierz 4-5 razy zanim je założysz na pupę. Pozostałe nasze pieluszki wystarczy uprać raz i używać - ich chłonność już będzie zadawalająca, a po każdym kolejnym praniu będzie jej przybywało. By przyspieszyć proces usuwania olejków eterycznych z pieluszek możesz je namoczyć w gorącej wodzie z płynem do naczyń.


Pranie

Pieluszki przed praniem, o ile nie były płukane bezpośrednio po zdjęciu z pupy, wypłucz w pralce a następnie pierz w cyklu około 2,5 godziny. Ważne jest by bęben pralki był w 3/4 zapełniony - tarcie zawartości pralki lepiej oczyszcza pranie. Proszek dozuj względem wagi prania i twardości wody, kieruj się zaleceniami dla prania bardzo brudnego - potrzebne zalecenia znajdziesz na opakowaniu proszku. Nigdy nie używaj płynu do płukania ponieważ osłabi on chłonność pieluszki. Nie przejmuj się plamami po kupie, to tylko barwnik, nie brud. Znikną po kolejnych praniach, ewentualnie przybędzie kolejnych ;) Możesz wystawić je do słońca w słoneczny dzień, to całkiem skutecznie usuwa takie plamy. Jakich użyć środków do prania? 1) Pranie w 40 stopniach Najwygodniej będzie użyć proszek do prania białego + 1 łyżka dodatku do prania pieluch, np. Nappy Fresh czy Mio Fresh (sypiemy go do komory razem z proszkiem). Dodatek aktywuje środki odkażające zawarte w proszku do prania już w temperaturze 40 stopni, i wcale nie musisz analizować składu proszku.

Jeśli nie będziesz używać dodatku potrzebujemy zagłębić się w skład proszku do prania. Będziesz potrzebować proszek do białego z TEAD - skład znajdziesz na opakowaniu, a jeśli nie chcesz analizować składu wybierz dowolny z listy zalecanych proszków przez Pieluchotekę. Konieczny jest proszek do prania białego, ponieważ zawiera on środki wybielające na bazie tlenu (nadwęglan sodu), działające również odkażająco na wszelkie bakterie, zarazki oraz ich przetrwalniki, jakie mogłyby się rozwinąć w pieluszkach. Jednak, by środki wybielające działały odkażająco potrzebny jest ich aktywator, czyli właśnie TAED. 2) Pranie w 60 stopniach

Teoretycznie możesz używać tutaj dowolnego proszku do białego prania. Ale w praktyce wygląda to nieco inaczej i dla bezpieczeństwa lepiej jest użyć proszku do białego z TAED. Dlaczego? ponieważ większość domowych pralek nie dogrzewa wody do 60 stopni a środki wybielające na bazie tlenu aktywują swoje odkażające właściwości jedynie przy temperaturze minimum 60 stopni. A TEAD skutecznie je uaktywni. Nie zalecamy prania pieluszek w temperaturze wyższej niż 40 stopni ze względu na ich szybszą eksploatację.

Pieluszki pierz najpóźniej co 3 dzień, czyli przez dwa dni zbierasz, trzeciego pierzesz. Możesz wcześniej, dodając je do prania innych rzeczy typu ręczniki, pościel, czy ubrania.

Po upraniu nigdy ich nie prasuj! to spłaszcza włókna i bardzo ogranicza chłonność.


Pranie w temperaturze 40 stopni oraz tradycyjne suszenie na powietrzu będzie zawsze ekonomiczne oraz ekologiczne!



Przechowywanie pieluszek do czasu prania

Po zdjęciu pieluszki z pupy, otulacz odwieś do wywietrzenia, a pieluszkę chłonną - jeśli była kupka to wrzuć ją (kupkę ;)) do sedesu, możesz pomóc sobie bidetką lub prysznicem; jeśli tylko siku lub kupka mleczna to nic nie trzeba robić. Odłóż pieluszkę do przeznaczonego w tym celu pojemnika. Możesz je przepłukiwać bezpośrednio przed odłożeniem do wiaderka pod kranem, wtedy nie będzie konieczne płukanie wszystkich pieluszek w pralce przed praniem. Ta procedura niewiele się różni od postępowania z pieluszką jednorazową - tutaj też kupkę należy wrzucać do sedesu. Mlecznej kupy, czyli przed wprowadzeniem pokarmów stałych u dziecka, nie trzeba usuwać po zdjęciu pieluszki - pieluszkę zwyczajnie zwiń i włóż do pojemnika, tam niech czeka na pranie. Mleczna kupa wypłucze się podczas płukania przed praniem - jest to zupełnie bezpieczne i dla prania i dla pralki, ponieważ taka zawartość pieluszki rozpuszcza się w wodzie. Ale nigdy nie rób tego jeśli dziecko ma już wprowadzane pokarmy stałe!

Brudne pieluszki przechowuj najlepiej w niedużym pojemniku z pokrywką z dala od źródła ciepła - nie zakrywaj szczelnie! jedynie, przykryj, pieluszki muszą mieć dostęp do powietrza. Nie przechowuj namoczonych, długie namaczanie namnaża bakterie.


PIELUSZKI WEŁNIANE
wietrzenie pieluszki wełnianej na słońcu
Wietrzenie pieluszki wełnianej

Nową pieluszkę wełnianą należy uprać przed użyciem i następnie poddać kuracji z lanoliną. Jeśli posiadasz otulacz wykonany z naszej naturalniej niebarwionej wełny, wówczas wstępne lanolinowanie nie będzie konieczne, zrobisz to po kilku tygodniach.

Na co dzień otulacz z wełny wymaga bardzo mało pracy . Pranie jest potrzebne nie częściej niż raz na 4-5 tygodni, chyba że jest konieczność uprania go wcześniej. Na co dzień, po każdej zmianie pieluszki pozwól otulaczowi się zregenerować odwieszając go do wywietrzenia. Dzięki niezwykłym właściwościom wełny i lanoliny po kilku godzinach otulacz jest ponownie gotowy do użycia. Postępuj tak samo, bez względu na to, czy otulacz jest uszyty w całości z wełny lub czy jest on z dodatkiem bawełny na panelu ozdobnym.


Codzienne użytkowanie otulacza z wełny

  • Po każdym użyciu wywietrz otulacz. Rozłóż/rozwieś go swobodnie na kilka godzin, jeśli jest zupełnie suchy ten czas można skrócić lub użyć go od razu ponownie. Podczas wietrzenia wełna ładnie się zregeneruje i oczyści. Jest to zupełnie bezpieczne dzięki bakteriobójczym warunkom jakie stwarza wełna w towarzystwie lanoliny. Ponadto lanolina rozkłada mocz na sole i wodę, przez co otulacz już po kilku godzinach samoczynnie staje się czysty i gotowy do ponownego użycia.

  • Regularnie używany otulacz pierz nie częściej niż co około 4-5 tygodni, wcześniej tylko wtedy jeśli jest to konieczne.

  • Jeśli po wietrzeniu nadal czujesz zapach moczu lub jeśli Twój mały wielki sikacz zmoczył wełniaka na wylot, po prostu wypłucz go szybko i delikatnie a następnie wysusz.

  • Upierz go jeśli oberwał kupą. Pozostałości zabrudzenia spłucz pod strumieniem wody, a następnie zapierz miejscowo lub upierz cały jeśli to konieczne.

  • Lanolinuj ponownie, jeśli zaczyna absorbować więcej wilgoci (przemoczony na wylot pomimo odpowiednio chłonnych wkładów) lub pomimo wietrzenia nadal czujesz zapach moczu.

  • Rób pranie i lanolinowanie otulaczy tylko wtedy kiedy to jest konieczne.

Pranie wełny

  • w letniej wodzie o temp. około 30°C (jeśli zanurzysz w niej dłoń nie powinnaś odczuwać, że jest cieplejsza)

  • ręczne poprzez ugniatanie, nigdy pocieranie, z dodatkiem płynu do wełny

  • jeśli jest bardzo brudny spień środek do prania wełny na brudnej części i pozostaw namoczony na 5-10 min. W przypadku trudnych do usunięcia plam pomocne jest mydło kokosowe. Zmocz brudne miejsce, namydl mydłem i pozostaw na kilka minut a następnie upierz.

  • wypłucz w wodzie o podobnej temperaturze

  • nie wykręcaj tylko wyciśnij wodę

  • przed suszeniem zawiń otulacz w ręczniku i udepcz. Po takim masażu wyschnie o wiele szybciej

  • susz z dala od źródła ciepła (grzejnika, mocnego słońca), nigdy nie susz w suszarce bębnowej

  • pamiętaj by nie przedłużać czasu kontaktu wełny z wodą, wełna nie lubi moczenia i może się odwdzięczyć sfilcowaniem.


Lanolinowanie wełny, mydło Aleppo
Lanolina bezwodna i płatki mydlane

Lanolinowanie

Jest to prosta, kilkugodzinna kuracja, dzięki której wełna:

  • nie chłonie wilgoci

  • rozkłada mocz na wodę i sole - wystarczy wietrzyć otulacz przez kilka godzin, by nie było po nim śladu.

  • stwarza warunki niesprzyjające rozwojowi bakterii i roztoczy.

  • staje się jeszcze bardziej miękka i plastyczna

  • odpycha kurz i brud

  • staje się podatna na układanie - wróć uwagę jak układasz otulacz do suszenia po lanolinowaniu, staraj się gumki przy pachwinkach były podwinięte do środka. Ten sposób nie pozwoli na wywijanie się ich na zewnątrz podczas używania.

Zwykle otulacze wymagają lanolinowania przed pierwszym użyciem, potem raz na kilka tygodni, gdy pomimo wietrzenia czuć zapach moczu, lub gdy po prostu zaczynają przeciekać. Jednak otulacze z naszej niebarwionej wełny merynosów nie wymagają częstego lanolinowania. Ta wełna jest niemal nieprzetworzona (bez procesu wybielania ani barwienia), przez co nadal jest bogata w lanolinę. Możesz go używać wielokrotnie, nawet przez kilkanaście tygodni zanim pojawi się potrzeba jego pierwszego zalanolinowania. Wełna po kuracji pięknie trzyma lanolinę, dzięki czemu otulacze są rzeczywiście idealnymi niezawodnymi pieluszkami.

Wełna izoluje wilgoć dzięki lanolinie, która jest tłuszczem - naturalnym składnikiem wełny. Niestety tkanina czy dzianina wełniana traci lanolinę podczas procesu produkcji, a następnie też podczas jej użytkowania, dlatego musimy lanolinę uzupełnić raz na kilka tygodni w kuracji z lanoliną. Dzięki temu tkanina wełniana nie będzie wchłaniać wilgoci a jeśli trochę wchłonie, co jest zupełnie naturalne, to podczas wietrzenia otulacza lanolina pięknie ją rozłoży na sole i wodę, która wyparuje, stwarzając przy tym warunki niesprzyjające bakteriom. Dlatego zalanolinowany otulacz możemy bezpiecznie zakładać dziecku przez wiele kolejnych tygodni bez konieczności jego prania i ponownego lanolinowania.


Kuracja z lanoliną na zimno

  • 1 łyżeczka lanoliny bezwodnej

  • 1 niecała łyżeczkę płatków mydlanych/startego na tarce mydła/płynu do mycia naczyń (ważne by to nie był balsam)

  • około litr wody

  • pojemnik litrowy lub więcej, zależnie od liczby otulaczy, jakie zamierzasz lanolinować.

lanolinowanie otulaczy z wełny, słoiki
lanolinowanie wełny

Litr mikstury wystarcza zwykle na kurację 1 otulacza w rozmiarze OS lub większym. Jeśli potrzebujesz jej więcej to zwiększ ilość składników wg tych samych proporcji.

  1. Wlej do pojemnika, około pół szklanki wrzątku, dodaj lanolinę i mydło. Wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia. Powinna powstać jednolita mikstura o wyglądzie mleka. Uzupełnij słoik letnią (nie zimną wodą). Temperatura mikstury powinna mieć około 30°C.

  2. Zanurz całkowicie otulacz w roztworze, środkiem otulacza na zewnątrz, by zapobiec ewentualnemu powstaniu nieestetycznych plam i wzmocnić wewnętrzną warstwę. Szczególnie jest to ważne, jeśli mamy jasne, o jednolitym kolorze wełniaczki.

  3. Po 4 godzinach otulacz wypłucz w wodzie o podobnej temperaturze, odciśnij w ręcznik nadmiar wody (zawiń w ręcznik i udepcz) - bardzo to przyspieszy czas schnięcia pieluszki..

  4. Następnie odwieś do wysuszenia z dala od źródła ciepła podwijając gumki otulacza pod spód - wełna "zapamięta" ten sposób ułożenia i przy używaniu pieluszki gumeczki nie będą się wywijały na zewnątrz.

suszenie pieluszki z wełny
Gumeczki otulacza podwinięte pod spód podczas suszenia

WAŻNE: Otulacz z nowej wełny pozostaw w lanolinie nie dłużej niż 4 godziny, natomiast otulacz uszyty w całości z wełny recyklingowej możesz śmiało pozostawić w kuracji na całą noc.

Jeśli otulacz jest uszyty z wełny garniturowej jest bardzo prawdopodobne, że pierwszą kurację trzeba powtórzyć by nie narazić się na przecieki. Zrób to ponownie po wysuszeniu otulacza.


Octowanie

Bywa, że otulacz po pierwszym lanolinowaniu chłonie jednak wilgoć. Jeśli pomimo prawidłowego lanolinowania otulacz nasiąka, zrób mu letnią kąpiel z octem (1 litr wody + 1/2 szkl. octu). Po czym wypłucz i zalanolinuj ponowie, warto wtedy dodać np. o pół łyżeczki więcej lanoliny. Ocet oczyści włókna wełny z ewentualnych pozostałości produkcyjnych czy środków piorących, zmiękczy ją i stworzy lanolinie lepsze warunki do działania.Ocet również utrwala kolory. Jeśli Twoje pieluszki są w intensywnych żywych kolorach warto je wymoczyć po pierwszym praniu w roztworze wody z octem (proporcje jak wyżej) po to by je utrwalić. Nie zapomnij o wypłukaniu otulacza po takiej kąpieli.


Wełna jest piękna i niezwykła, ale i jednocześnie wrażliwa na niektóre czynniki. Jeśli będziesz ich unikać to Twoje wełniaczki będą długo i dobrze służyły. Pamiętaj, że są różne tkaniny wełniane, i zależnie od ich stopnia przetworzenia może być bardziej lub mniej podatna na filcowanie. Wełna mniej przetworzona jest bardziej podatna. Po sfilcowaniu otulacz może się okazać nieprzydatny do dalszego użytku, skurczy się i stanie się sztywny.

By temu zapobiec unikaj:

  • zmian temperatury wody podczas prania, płukania oraz lanolinowanie. Znaczy to, że na każdym etapie takiej pielęgnacji otulacza temperatura wody powinna być zbliżona do tej, z której go właśnie wyjęliśmy

  • pocierania podczas prania i wykręcania

  • mydła lub innych środków piorących nie przeznaczonych do wełny

  • suszenia na/w pobliżu grzejnika, w mocnym słońcu, w suszarce bębnowej, wystawiania mokrego wełniaka na mróz

  • prania w pralce

  • przedłużonego i częstego kontaktu z wodą


Przechowywanie wełny

Jeśli wiesz, że przez jakiś czas nie będziesz używać wełnianych pieluszek, nie odkładaj ich w najdalszy kąt szafy. Przeznacz dla nich miejsce do którego zaglądasz od czasu do czasu, szufladę czy półkę z łatwym dostępem. Uchroni to wełnę przed molami, które niespostrzeżenie mogą przywędrować do domu i ją zniszczyć.

zioła na mole
lawenda odstrasza mole

Te intruzy mogą przywędrować do domu przez otwarte okno, na butach domowników, czy nawet z nowymi nabytkami wełnianymi. Mole lubią się gnieździć w ciemnych zakamarkach, do których rzadko się zagląda, składają tam jaja, z których wykluwają się larwy, a te o zgrozo, żywią się wełną. Jeśli to nie jest możliwe to wietrz wełnę regularnie, przekładaj, nie pozwól by została zapomniana. Mole nie znoszą zapachu lawendy i mięty, zapach ziół odstrasza je skutecznie i trzyma na dystans. Zaopatrz się w susz lawendowy, olejek lawendowy czy nawet mydło marsylskie i włóż pomiędzy wełniane pieluszki odłożone dla kolejnego dziecka, ubrania, koce.





Przestrzeganie zaleceń zapewni higieniczne pieluszki Twojemu dziecku.

307 wyświetleń
bottom of page